BİZDEN

Haberler
antalya pimapen
Pimapen Pencere Temizliği Nasıl Yapılır?
Ekleyen: Antalya Pimapen ve Panjur, 12 Mart 2018, 20:41
antalya pimapen

Pimapen Pencere Temizliği Nasıl Yapılmalıdır?

Antalya Pimapen'in saymakla bitmeyen avantajlarının yanında birkaç noktaya da dikkat etmeniz gerekmektedir.

İnşaat Aşamasında Pencerenin Korunması ve Temizliği

Kapı ve pencerelerin kirlenmesini önlemek zor olduğu kadar her türlü çalışma esnasında (örn. Sıva, boya, beton işleri vs. ) pencerenin tamamı mutlaka bir boyacı folyosu (maskeleme bandı) ile kapatılmalıdır. Özellikle de harç ve inşaat malzemelerinden kaynaklanan lekeler ve izler kazınmadan hemen temizlenmelidir. Temizlenmediği takdirde bu maddeler pencere doğrama ve cam yüzeyinin özelliğini bozarak çizilmesine deforme olmasına sebep olacaktır.

Pencerelerinizin dış kısmında kalan su tahliyesini sağlayan tahliye kanallarını, tadilat işleriniz sona erdikten sonra elektrikli süpürgenin sivri ucu yardımıyla ve sonrasında nemli bir temizlik bezle temizleyiniz. Doğramalarınızın su tahliye deliklerinin tıkanmamış olmasına özen gösteriniz. Bu işlemin düzenli olarak temizlenerek açık tutulması daha iyi sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Bu işlerin ardından kapı ve pencere üzerindeki koruma bantlarını ve camdaki üretici etiketlerini temizleyiniz.

Kapı ve pencerelerin ilk temizliği bol su ile yapılmalıdır. Aksi takdirde yapışıp kalmış olan toz ve kum tanecikleri yüzeyde çizikler oluşturabilir.

Pencere üzerindeki koruyucu bantlar; pencerenin montaj işlemi bittikten sonra maksimum 3 ay içerisinde çıkartılmalıdır.. Eğer iş yapılan mekanda inşaat işleri devam ediyorsa (sıva, boya, badana v.s.) pencere yüzeylerinin zarar görmemesi için koruyucu bantlar inşaat bitene kadar sökülmemelidir. Bantlar uzun süre güneş ışınlarına maruz kaldığında pencere yüzeyine yapışıp kalacaktır. Bu durumda, sıcak hava üfleyen (saç kurutma makinası v.s.) bir ısıtıcı yaklaşık 1 dakika koruyucu bandın üzerine 10-15 cm mesafeden tutulmalı ve soğumadan çekilerek çıkartılmalıdır.

Bu koruma bantlarını uzun süre güneş ışınlarına maruz bırakmayınız.

Pimapen Pencerelerin Periyodik Temizliği

Çevremizdeki kimyasal tesisler veya fabrikalar, kirli dereler, niteliksiz kömür kullanan konut ve kuruluşların bacalarından çıkan çeşitli gazlar, is, duman, toz, buhar vb. hava kirliliğini oluşturan en büyük etkenlerdir. Özellikle kış aylarında ve gittikçe artan oranda, dairelerin dış duvarlarının iç taraflarında, mobilyaların arkalarında, nemli,rutubetli ve küf lekeleri görülür. Dairenizin içindeki ortam şartlarından (sobalı veya kaloriferli olması, yemek pişirme, çamaşır-bulaşık yıkama, kurutma, banyodan yayılan su buharı, insanın kendisi, yetiştirdiğimiz çiçekler v.s etkenlerden) oluşan nem, soğuk mekan ve yüzeylerde birikerek özellikle ısı izolasyonu iyi olmayan dış duvarların iç taraflarında, kolon ve kirişlerde, içerdeki soğuk yüzeyli eşyalarınızda kirlenme, küflenme, benek şeklinde lekeler gibi kötü görüntüler olarak meydana çıkarlar.

 

Bu saydığımız iç ve dış olumsuz etkenler diğer etkileyici faktörlerle (güneş, oksijen, su) birleşerek doğrama üzerinde kirlenmelere neden olabilmektedir. (Bu durum her türlü kapı ve pencerelerde görülebilmektedir.) Kirve leke pencerenizin iç yüzeyinde olabileceği gibi dış yüzeyinde de olabilir. Kirlenme sıklığı ve oranı bölgeden bölgeye, binadan binaya, mekandan mekana, odadan odaya değişkenlik gösterir veya hiç olmayabilir. Çok uzun sürede olabileceği gibi çok kısa sürede de görülebilir. Bunlar tamamen dış etkenlere bağlıdır.

Pencerelerin normal temizliğinde aşındırıcı içermeyen sıvı veya krem deterjanlar kullanmanızda fayda olduğu gibi, temizleme işlemi beyaz yumuşak bir bezle yapılmalıdır. Pencerenin iç ve dış yüzeyi deterjanla ıslatılmış bezle camın silinmesi gibi birkaç kez sürülerek yapılmalı ve ardından kurulanmalıdır. Kapı ve pencerelerin dışardan gelen etkenlerden alacakları zararı en aza düşürmek için, pencere iç ve dış yüzeyleri ortalama 14 günlük periyotlarla temizlenmelidir. Temizleme işlemi ne kadar geciktirilirse doğramalarınızın temizlenmesi o kadar zorlaşmakta ve üzerindeki olumsuz durum hava kirliliğine bağlı olarak artmaktadır. 

Özellikle Antalya gibi sıcak şehirde kapı ve pencerelerinizin temizliğinde; aseton, metilen klorit, tiner ,gaz yağı, benzin, motorin v.b. gibi solvent türü malzemeler, katı partiküller (parçacıklar) içeren toz veya sıvı deterjanlar, temizlik teli, zımpara gibi çizecek malzemeleri kesinlikle kullanmayınız.

Temizlik sırasında metal donanımın (ispanyolet, kilitleme parçası v.s.) su ve deterjan ile temasından kaçınılmalı, teması halinde ise hemen kurulanmalıdır. Kirlenmenin yoğun olarak görüldüğü durumlarda, yüzey önce çamaşır suyu özellikleri içeren temizleyici ile silinmelidir. Beyaz temiz bir bez, çamaşır suyu ile ıslatılmalı ve kirli yüzeylerden birkaç kez geçirilerek bastırılarak temizlenmelidir.. Kirlenme giderildiğinde pencere kurulanmalı , sonra pencerenin normal temizlik işlemi yukarıda anlatıldığı şekilde yapılmalıdır. Bütün bu işlemler bittikten sonra, kirlenmenin geciktirilmesi için, bir beze hafif sıvı deterjan dökülerek çok ince, ıslak bir tabaka bırakacak şekilde pencere yüzeyine tatbik edilmelidir. Bu son işlemden sonra yüzey kurulanmamalıdır. Kaplamalı ve boyalı Pimapen'lerin temizliği, sadece sıvı deterjan ve nemlendirilmiş bez ile, fazla bastırmadan, yüzeydeki tozu alacak şekilde birkaç kez silinerek yapılmalıdır.

Camların Temizliği

Pimapen camların temizliği en güzel şekilde sıcak su ve temiz bir bez ile yapılır. Camlar çok kirli olduğunda suya biraz deterjan da katılabilir.

Dış yüzeyi özel kaplamalı çift camlar için (örn. Güneşten korunma camları , sinerji veya konfor ) özel temizleme talimatları geçerlidir. Bu talimatlara ihtiyacınız olması durumunda bayinizden yardım isteyebilirsiniz . Camların kullanımı esnasında aşındırıcı, kabartıcı bakım ve cila malzemelerinin kullanılması çok sakıncalıdır. Aynı şekilde, yüzeyde kazıma izleri oluşturacağından çizici araç ve jilet kullanılması da son derece sakıncalıdır. Camlarınızla ilgili sorularınızı ve sorunlarınızı, Yetkili Üretici Isıcam firmanıza bildirmenizi öneririz.

Doğrama üzerinde bulunan cam çıtaları değiştirilerek tek cam yerine çift cam ile değiştirilebilir. Camınızı değiştirerek havalandırma profilini doğramalarınızda kullanmak mümkündür.

  • Paylaş :
sky-triangel yellow-triangel